KAS IR FOTONS UN KAS FOTONIEM IR KOPĒJS AR FILOZOFIJU, FILOLOĢIJU VAI GRAMATIKU? #JEB VAI# KĀPĒC BŪT PAR RFC BIEDRU NOZĪMĒ BŪT GAISMAS UN GARA SPĒKA BRUŅINIEKAM

Kas ir fotons un kas fotoniem ir kopējs ar filozofiju, filoloģiju vai gramatiku?
 #jeb vai#
Kāpēc būt par RFC biedru nozīmē būt gaismas un gara spēka bruņiniekam


 

1. Jau no virsraksta var noprast, ka fotons ir kaut kas tik noslēpumains un dīvains, tāpēc reizē mazliet biedējošs, bet vienlaikus vilinošs un neatvairāms. Patiešām, no fotoniem nav iespējams izvairīties ne tikai STEM nozares profesionāļiem, bet arī filozofiem, filologiem, gramatiķiem, mediķiem, māksliniekiem vai jebkurai citai dzīvai radībai uz planētas Zemes. Jo pret sauli eksponētā Zemes puslode ikdienas saņem ziljoniem "vērtīgos", proti, augsti enerģētiskos fotonus ar salīdzinoši zemu kopējo entropiju (labā enerģija, +340 W/m^2, ar augstu T-potenciālu), turpretim gan nakts melnumā grimstošā pretējā puslode, gan arī saules apspīdēta puslode tanī pat laikā  izstaro "7x vairāk ziljoniem nevērtīgos", proti, zemas enerģijas fotonus ar daudzkārt lielāku kopējo entropiju (sliktā enerģija, -340 W/m^2, ar zemu T-potenciālu). 



Taču fotonu plūsmas grāmatvedība parāda, ka kopsummā Zeme saglabā absorbētās (+340 W/m) un emitētās (-340 W/m) enerģijas balansu , jo pretējā gadījumā mēs būtu jau vai nu uzvārījušies, vai arī, gluži pretēji, sasaluši ragā. Tāpēc neviltots sirsnīgs paldies tiem ziljoniem fotonu (ziljoni x hf), kuri mums nodrošina iespēju pašiem skoloties un attīstīt Mentoringa Programmu, lai palīdzētu citiem skoloties!


2. Ievada turpinājumā, cik vien iespējams īsi, uzziņa par fotoniem, kuri reizē ir gaisma un tumsa. Fotoni spēj apturēt laiku un pārvērst singularitātē prātam neaptveramos Visuma plašumus. Šķiet, fotoni ir vienīgie, kas prot draudzīgi sarunāties ar elektroniem. Savukārt savā starpā fotoni spēj "sarunāties un nosūtīt signālus", apsteidzot maksimāli iespējamo kauzalitātes izplatīšanās ātrumu "c". Paradoksāli, ka to nekādi līdz mūža galam (1955) nespēja saprast un atzīt, un līdz ar to pieņemt pat fotonu krustēvs A.Einšteins (1905. 1935). Utt., utt.

3. Kā viegli noprast, tad FOTONIKA ir gan mācība par fotoniem, gan plaši sazarota zinātnes un tautsaimniecības nozare. Ja 20-gs ikona varētu būt elektrons, tad fotonika un kvantu optika varētu pretendēt uz 21-gs ikonas statusu, ja vien COVID un citas kataklizmas neaizēnos FOTONIKU. Savukārt Rīgas Fotonikas centrs (RFC), kurš sakņojas un ir izaudzis no LU-ASI, ir nevalstiska organizācija (NVO vai biedrība) ar zinātniskās institūcijas statusu. RFC fiziski un juridiski atrodas pašā Vecrīgas sirdī -  Šķūņu ielā 4. 


RFC savu biedru rindās apvieno dažādu nozaru profesionāļus un zinātniekus, jaunus un vecākus akadēmiķus, zinātnes interesentus un fanātus, arī zinātnes mecenātus – visdažādākā rakstura indivīdus, kuri nemitīgi interesējas par visu jaunāko zinātnē. Tēlaini runājot, RFC biedri kaismīgi iestājas par gara gaismas un gara spēka izplatīšanu sabiedrībā neatkarīgi no tā, vai saņem, vai nesaņem par to atlīdzību.  

4. Tomēr tik dažādos RFC biedrus gan kā personības, gan arī tik atšķirīgos pēc dzīves ziņas un izpratnes par to, kā darbojas šī pasaule, raksturo kāda ļoti svarīga kopīga iezīme. Tā ir misijas apziņa, kas caurstrāvo RFC biedrus -, ka viņu dzīves un darba virsmērķis ir visiem spēkiem veicināt izglītību un zinātni Latvijā neatkarīgi no tā, kāds ir viņu ikdienas maizes darbs. RFC biedri nešķiro cits citu pēc ieņemamā amata vai pozīcijas akadēmiskajā vidē, vai pēc hierarhijas sociālajā sfērā. Ar gandarījumu varu apstiprināt, ka RFC biedriem ir izdevies to apliecināt ne tikai vārdos, bet arī pierādīt ar darbiem savu uzticību pārliecībai, ka tieši zināšanām un neatlaidībai sevis pilnveidošanai, un augstai profesionalitātei jākalpo par sociālo liftu ikvienam sabiedrības loceklim iepretim dažāda veida protekcionismam un merkantiliem aprēķiniem. Lūdzu mani nepārprast - RFC biedri ir tālu no tā, lai viņus sauktu par ideāliem indivīdiem ar oreolu ap galvām.

5. Mentoringa Programmas (MP) ideja "Zinātnieks meklē Skolnieku (ZMS)" un centieni to iedarbināt ir viens no tādiem RFC misijas apliecinājumiem, kā ar darbiem īstenot RFC misiju kalpot izglītībai un zinātnei, sākot no skolas sola līdz augstskolu doktora diplomam. Par savu līdzdalību MP ZMS ir apliecinājuši ap 130 dažādu augstskolu zinātnieki. 130 akadēmiķi, profesori un visu rangu pētnieki ir milzīgs gara spēks, vēl jo vairāk, to prasmīgi organizējot un fokusējot ļoti konkrētu problēmu risināšanai jau skolu izglītības posmā. Nav grūti secināt, ka nepietiek tikai ar izkliedētiem vai savrupinātiem zinātniekiem kaut arī bruņotiem ar PhD-grādu apliecinošiem diplomiem. Pavisam citu jaudu var attīstīt tas pats gara spēks, ja tas ir organizēts un saliedēts "akadēmiskās rotas" formējums.

6. Šajā sakarā RFC MP vadības grupa aicina minētos 130 akadēmiķus, profesorus un visu rangu pētniekus kļūt par RFC biedriem, un nākt talkā vairot gara gaismu LV sabiedrībā koncentrētā un fokusētā veidā, sākot no skolas sola līdz augstskolas doktora diplomam. Kāpēc gan nevarētu iztikt bez biedrošanās? Vispār jau varam gan, visticamāk varam arī bez MP, varam arī dzīvot dažādos Sūnu ciemos, bet tad mēs riskējam arī turpmāk novērot šo progresējošo depresīvo lejupslīdi ne tikai skolu izglītības posmā. Nav ko izlikties – tas jau gadu no gada notiek arī augstskolās. Citādi nemaz tas arī nevar būt! Jo termodinamikas Likumam-II pakļaujas  ne tikai atomi un molekulasne tikai skolas un augstskolas, bet arī zvaigznes un galaktikas.

7. Organizēts un saliedēts "akadēmiskās rotas" formējums ir koncentrēts un fokusēts gara spēks, ko varam salīdzināt ar koncentrētu saules gaismas staru kūli lēcas fokusā (atrodas aiz lēcas) iepretim tam pašam staru kūlim pirms lēcas - piem., gaismas aplim uz ekrāna, ja esam to ievietojuši kūlī. Fotonu skaits gaismas staru kūlī abos gadījumos ir identisks, bet fotonu koncentrācija (blīvums) lēcas fokusā izraisa daudzu materiālu uzliesmošanu kamēr gaismas aplis tā arī paliek ne silts, ne auksts. Tātad tos, kuri uzticas fotoniem un fizikas likumiem, es aicinātu apsvērt jautājumu par biedrošanos, kļūstot par RFC biedriem. Ja esam jau kādās biedrībās, tad nav jābaidās no vēl vienas biedrības, bet jāmācās no fotoniem, kuri krustus-šķērsus (Superpozīcijas Princips) no laika gala ir aizpildījuši visu Universu. Kamēr Jūs apdomāsiet visus Pro&Contra par biedrošanos ar fotoniem, RFC valde savukārt pārdomās un izstrādās COVID laikam atbilstošu drošu tiešsaistes procedūru, kā kļūt par RFC biedru.

Comments

Popular posts from this blog

NĀKAMĀS PAAUDZES TEHNOLOĢIJAS IZSTRĀDE AUGSTAS TĪRĪBAS KRISTĀLU AUDZĒŠANĀ