V.BELDAVS: FORSAITA METODOLOĢIJAS IZMANTOŠANA PAVER EFEKTĪVĀKU FOTONIKAS NOZARES NĀKOTNES PLĀNOŠANU LATVIJĀ
Forsaita metodoloģijas izmantošana paver efektīvāku nākotnes plānošanu fotonikas jomā Latvijā
Paldies semināra dalībniekiem par aktīvu līdzdalību ZOOM semināra darbā, 04.02.2021, saistībā ar forsaita metodes apspriešanu un esošā stāvokļa analīzi. Tas ir labs forsaita iesākums RFC darbībai fotonikas nākotnes plānošanas jomā Latvijā! Eiropas Komisija, OECD, UNDP un citas starptautiskās organizācijas saredz lielu vērtību forsaita metodoloģijā, kas ļauj izveidot efektīvākus plānus un stratēģijas kompleksās situācijās, kad strauji attīstās jaunas un nomainās vecās tehnoloģijas. Vienlaikus tiek mainīti kritēriji, kā vērtēt tautsaimniecības attīstības sekmes, un arī algoritmi, kā risināt kompleksas problēmas. Tāpēc lēmējvarām visos līmeņos ir jāiegūst pilnīgāka izpratne par pārmaiņām un to izraisītajām potenciālajām sekām.
Šajā sakarā tiek aplūkoti 3 scenāriji forsaita metodoloģijas izmantošanā:
1) Izstrādāt atsevišķu RFC plānu vai RFC kopā ar fotonikas klasteri, vai arī kopā ar vēl citām Latvijas u.c. institūcijām konkrētu forsaita projektu priekšlikumus;
2) Mācīties un trenēties forsaita metodoloģijā un tās pielietošanā kompleksu sistēmu analīzē;
3) Jau tuvā nākotnē ņemt dalību ES u.c. starptautiskās forsaita aktivitātēs (darbsemināros, online tīklos, grupās utt.).
Fotonika ir attīstības joma ar īpaši gaišu perspektīvu Latvijai. Šis perspektīvs ir norādīts nesen publicētā rakstā "Fotonika ir dzinējs Eiropas Zaļajam kursam. Ko tas nozīmē Latvijai?" Varam gaidīt ka būs lieliskas tirgus iespējas inovatīviem fotonikas produktiem un līdz ar to arī labas izredzes piesaistīt investīcijas. Bet arī, ir jābūt plaša sapratnē par fotonikas iespējām, lai ieviestu fotonikas produktus praksē. Zināšana par fiziku kļūst arvien svarīgāk!
Ir vajadzīgs fotonikas stratēģiskais plāns, kura veidošanā izmanto forsaita. Lai RFC varētu spēlēt savos statūtos paredzēto lomu fotonikas attīstībā Latvijā, tad RFC arī ir jābūt pašam savs stratēģiskais plāns organizācijas līmenī. RFC tagad ir reģistrēta kā zinātniskā institūcija (Reg. Nr.464190), kuras biedru vidū 20 dalībniekiem ir PhD kvalifikācija. Šis ir spēks, ar ko daudz varam panākt. Taču bez visa tā vajag labu stratēģisko plānu.
Mēs esam runājuši par virkni jauniem projektiem, kur atveras konkursi (Apvārsis Eiropa, Interreg Baltic Sea region, Interreg Central Baltic) kuros forsaitam varētu būt svarīga loma. Tas ieskaita tādus projektus kā ERA Chair. Ir skaidrs, ka ir jāapmāca vairāk dalībniekus forsaita metodes pielietošanā. Ja būs vairāk forsaita lietpratēji, varētu arī būt labākas sekmes projekta konkursos vai projektu iesniedz LU, RTU, vai kāda firma, vai arī RFC. TRIZ ir forsaita metode, un Oleksandram Narbūtam ir TRIZ kurss, ko varētu iesākt mācīt SME firmām un pētniecības menedžeriem. TRIZ metodi varētu mācīt neklātienē, vai klātienē, kad apstākļi to pieļaus. TRIZ kursu varētu papildināt ar Delphi un citām forsaita metodēm.
Es pašlaik izvērtēju iespējas izveidot RFC forsaita portālu, kur jautājumus, kas ir svarīgi firmām, organizācijām un zinātniskām institūcijām, kas darbojās fotonikas jomā varētu sistemātiski diskutēt. Es saredzu iespēju iesaistīt grupas inteliģenci un pieredzi, lai apskatīt jautājumus, kur ir konfliktējošas atbildes. Vairāki šādi portāli eksistē. Eiropas Komisija lietoja šādu pieeju, lai izveidot "Apvāršņa Eiropa" pētniecības finansēšanas programmu. Sk. Beyond the Horizon: foresight in support of future EU research and innovation policy (BOHEMIA) | European Commission (europa.eu)
Latvijas fotonikas stratēģijai būs elementi katrai "stakeholder" grupai – valsts iestādēm, firmām, zinātniskām institūcijām, un civilās sabiedrības organizācijām ieskaitot RFC. Būtu ļoti vērtīgi ja LIAA, IZM, un EM, kas ir bijuši un varbūt joprojām darbojās šajā jautājumā, varētu pasniegt savu redzējumu par fotoniku un kā Latvija varētu realizēt iespējas kas atvērsies Latvijai no Apvāršņa Eiropa un koordinētām struktūrfonda investīcijām. Man nav skaidrs, kas ir vadošās personas šajā jautājumā.
Comments
Post a Comment