JAUNAS IESPĒJAS PILNVEIDOT KOSMOSA APGUVES, KVANTU ZINĀTNES UN FOTONIKAS PĒTNIECĪBU

Jaunas iespējas pilnveidot kosmosa apguves, kvantu zinātnes un fotonikas pētniecību


RFC valdes pr-js V.Beldavs


Starp nozīmīgākajiem H2020 kosmosa projektiem ir ERA Chair "LATSPACE" projekts, ko pieteica VSRC. Lai šo projekta nozīmi izprastu, ir vajadzīgs Latvijai mazs ievads par ERA Chair programmu. Eiropas Komisija izveidoja ERA Chair projekta konkursus īpaša H2020 programmā "Widening Actions", kas ir domāta piešķirt naudu mazāk sekmīgām ES dalībvalstīm tā kā Latvija, lai tās varētu stiprināt savu pētniecības un inovācijas kapacitāti. ERA Chair projekts paredz piešķirt €2,5 miljonus zinātniskai institūcijai uz 5 gadiem, lai tā varētu pieņemt izcilu pētnieku, kas veidotu 4-6 personu pētniecības komandu, lai veiktu nozīmīgus pētījumus institūcijai un valstij. ERA Chair uzdevums arī iekļautu veicināt strukturālas izmaiņas institūcijas un valsts pētniecībā. Viss nozīmīgākais ieguvums no "Widening Actions" Latvijā līdz šim ir Cietvielu Fizikas Institūta (CFI) CAMART Teaming projekts, kur Komisija piešķīra €15 miljonus uz 7 gadiem ar līdzīgi lielu ieguldījumu no Latvijas struktūrfondiem. Teaming projektiem ir paredzēts, ka zinātniskā institūcija Latvijā izveidos partnerību ar izcilu ārvalsts institūciju, tādējādi radīt iespēju izveidot izcilu pētniecības centru Latvijā. CAMART projektā CFI partneri bija KTH "Royal Institute of Technology", Zviedrija" ar tā saistīto Zviedrijas elektronikas un optikas institūts (RISE).


Fotonika ir nozīmīgs elements CFI darbībā un CAMART projektā, veicinot viedo materiālu aspektu no fotonikas fenomenu. Fotonika apzīmē kontroli par mijiedarbību starp gaismu tās vairākās formās un matēriju. Šī kontrole par gaismas mijiedarbību un matēriju ir izmantojama tehnoloģijas komunikācijā, sensoros un mērinstrumentos, kvantu datoros, un materiāla īpašību izmaiņām tā kā panāca Groglass ar stiklu pārklāju, kas neatspoguļo gaismu. Eiropas Komisija fotoniku atzīmē, kā būtiski iespējoša tehnoloģija ("Key Enabling Technology"KET), kas ir īpaši svarīga ES turpmākai attīstībai. Latvijai tas ir ļoti svarīgi īpaši kosmosa pētniecības un attīstības jomā. Photonics Balticum Teaming Projektu veicināja FOTONIKA-LV kamēr CFI veicināja CAMART. Photonics Balticum bija iecerēts ar plašāku partneru apjomu veidojot reālu sadarbību starp diviem pētniecības centriem Zviedrijā, vienu Somijā un vienu Vācijā. Photonics Balticum netika finansēts un paredzēta sadarbība kosmosa, kvantu zinātnēs un fotonikā starp VSRC un FOTONIKA-LV netika realizēts.


Tagad ir divi aktīvi ERA Chair projekti Latvijā, kas ir saistīti ar Photonics Balticum pētniecības tēmām kosmosa, kvantu zinātnes un fotonikā. LATSPACE pieteica VSRC un QUANTUM-LV pieteica LU pētniecības platforma NSP FOTONIKA-LV, kas apvieno Astronomijas institūtu kopā ar divām laboratorijām (Atmosfēru fizikas un Kvantu optikas) no LU Atomfizikas un Spektroskopijas Institūtu (ASI). Kopā, LATSPACE un QUANTUM-LV ERA Chair projekti varētu veidot stiprinātu pamat kapacitāti, lai varētu realizēt Eiriopas mērogu izcilības centru kosmosa pētniecībā, kvantu zinātnēs, un fotonikā, kā bija paredzēts Photonics Balticum projektā.


Comments

Popular posts from this blog

NĀKAMĀS PAAUDZES TEHNOLOĢIJAS IZSTRĀDE AUGSTAS TĪRĪBAS KRISTĀLU AUDZĒŠANĀ